Навчання в Польщі

Вступна кампанія

Європейська система освіти відрізняється від української тим, що протягом року є дві вступні кампанії: з початком навчання 1 березня або 1 жовтня. Така можливість дозволяє уникнути втрати цілого року для абітурієнтів, що з певних причин не змогли розпочати навчання восени.

Основні дати, пов’язані з вступними кампаніями:

20.01.2013 - останній термін проходження співбесіди для початку навчання у весняному семестрі
01.03.2013 - початок навчання у весняному семестрі
20.08.2013 - останній термін проходження співбесіди для початку навчання у осінньому семестрі
01.10.2013 - початок навчання у осінньому семестрі

Вся процедура вступу до польських ВНЗ, за допомогою ТОВ «Лігалекс і Ко», відбувається в Україні.

Кроки, які необхідно зробити для того, щоб стати студентом європейського ВНЗ:

 1. заповнити анкету абітурієнта;
 2. отримати безкоштовну консультацію щодо вибору ВНЗ, напрямку, спеціальності, процесу вступу, навчання, порядку оплат та проживання;
 3. обрати ВНЗ, напрямок, спеціальність;
 4. надати необхідний пакет документів та укласти Договір з ТОВ «Лігалекс і Ко»;
 5. отримати підтвердження про зарахування студентом до обраного ВНЗ.

Навчальний процес

Навчання відбувається на стаціонарній та заочній формах.

На стаціонарній формі заняття проходять від 3 до 5 днів на тиждень з 8:00 до 16:45. Під час навчання студенти мають вільний від занять день для самостійної роботи: відвідування бібліотек та читальних залів, роботу з інтернетом.

На заочній формі навчання відбувається кожні 2 тижні у вихідні дні: пт з 17:00-20:15 год., сб - нд з 8:00 до 20:15 год.

При цьому навчальний план та кількість академічних годин на денній та заочній формі практично однакові.

Весь навчальний процес складається з лекцій, семінарів, практичних занять, іспитів та заліків. Лекції є активною формою занять, оскільки студенти не тільки слухають матеріал, який подає викладач, але й доповнюють його, задають питання, висловлюють свою думку і за таку активність отримують бали. На семінарах, практичних заняттях відбувається оцінювання знань студента. Окрім загальних та спеціальних предметів, навчальною програмою передбачені також предмети на вибір, тому студенти мають, подекуди, індивідуальний план занять.

Під час навчального року студенти здають дві екзаменаційні сесії. Якщо студент не зміг здати іспит, то він має право перездати його під час наступної сесії. Перездавати іспит студент має право два рази. Якщо студент не матиме зарахованої сесії то постає питання про його відрахування з ВНЗ. Відрахований студент за деяких умов має право поновитися. Оцінка рівня знань студента відбувається за п'ятибальною системою:

Бал – Оцінка
5.0 – відмінно
4.5 – дуже добре
4.0 – добре
3.5 – посередньо
3.0 – задовільно
2.0 – незадовільно

Тривалість навчання

Тривалість навчання в європейських ВНЗ є дещо відмінною від української системи навчання:

Освітній рівень Роки Семестри
Бакалавр (гуманітарні спеціальності) 3 6
Бакалавр (технічні спеціальності) 3,5 - 4 7 - 8
Магістр 1,5 - 2 3 - 4

Навчальний рік складається з двох семестрів.

Перший семестр

1 жовтня - 20 грудня навчальні тижні
21 грудня - 2 січня різдвяні канікули
3 січня - 20 січня навчальні тижні
21 січня - 5 лютого екзаменаційна сесія
6 лютого - 15 лютого зимові канікули
15 лютого - 28 лютого перездача екзаменаційної сесії

Другий семестр

1 березня - 20 квітня навчальні тижні
21 квітня - 27 квітня великодні канікули
28 квітня - 5 червня навчальні тижні
6 червня - 25 червня екзаменаційна сесія
1 серпня - 15 серпня перездача екзаменаційної сесії
26 червня - 1 жовтня літні канікули

Вчені ступені в Польщі

В Польщі є такі вчені ступені:

 • Бакалавр - (навчання I рівня) — польський ступінь Licencjat - тривалість навчання - 3 роки. Після бакалаврату можна продовжувати навчання в магістратурі;
 • Магістр - (навчання II рівня) - польський ступінь Magister - тривалість навчання - 1.5 / 2 роки. Після магістратури можна продовжувати навчання в аспірантурі або докторантурі;
 • Єдине магістерське навчання на юридичних та медичних факультетах - (навчання I і II рівня) — польський ступінь Magister - тривалість навчання - 5 / 6 років. Після даної магістратури можна продовжувати навчання в аспірантурі або докторантурідокторантура - навчання III рівня;
 • Післядипломна освіта (від 1 до 2 років);
 • МBА (Master of Business Administration) навчання проводиться англійською мовою.

Мова навчання

Процес навчання відбувається польською мовою (у деяких ВНЗ навчання можливе англійською). До початку навчання, бажано пройти курси польської мови. Також мовні курси організовуються при обраному ВНЗ в Польщі (протягом місяця перед навчанням), за умови набору групи.

Польська мова є не складною для вивчення і є близькою до української. Знаходячись у мовному середовищі, українські студенти швидко адаптуються і поліпшують рівень володіння мовою.

Щодо можливості навчання англійською мовою. Вартість такого навчання переважно є вищою. Увесь процес навчання відбувається англійською мовою: лекції, практичні заняття, іспити, написання та захист дипломних робіт.

Стипендія

Всі наші ВНЗ - партнери мають від 5 до 25 стипендіальних програм, що є доступними для студентів з України. Про умови отримання стипендій можна дізнатися на офіційних веб-ресурсах обраного ВНЗ, або в деканатах. ТОВ «Лігалекс і Ко» не займається питаннями отримання стипендій.

Диплом

По закінченню навчання, абітурієнт отримає європейський диплом (а не диплом європейського зразка), який визнається та дає змогу працювати у більшості країн світу, в тому числі в Україні.

У 1999 році Польща приєдналася до Болонського процесу та запровадила двоступеневу систему освіти – Бакалавр, Магістр. Як і інші європейські країни, Польща займається впровадженням болонських стандартів в освіті та науці. Система освіти в Польщі діє відповідно до норм загальноєвропейської схеми (ECTS) та відповідає Міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED). Дипломи польських вищих навчальних закладів дають більші можливості при працевлаштуванні як в Україні, так і за кордоном.

Практика та робота

Для легального працевлаштування, студент після початку навчання повинен подати документи для отримання карти тимчасового перебування. Студенти стаціонарної форми навчання можуть працювати лише під час канікул.

При кожному ВНЗ працює бюро кар'єр та практик. Там навчають студентів успішному працевлаштуванню, а саме, як написати резюме, як себе поводити на співбесіді, а також надають пропозиції від роботодавців. ВНЗ співпрацюють з окремими компаніями, в яких студенти можуть проходити стажування та практики, що є можливим і для студентів з України.

Важливо, що європейські роботодавці враховують у резюме наявний досвід роботи студента, навіть, якщо він некваліфікований та короткостроковий. Для них важливо, що молода людина є соціально активною і прагне працювати.

Побут

Вартість проживання становить від 900 до 1500 грн. на місяць. Проживання можливе на квартирі або в гуртожитку. Найчастіше гуртожитки розташовані поблизу навчального закладу. При поселенні студент обов'язково сплачує заставу, яка необхідна на той випадок, коли з вини студента було пошкоджено майно гуртожитку. За таких обставин необхідна сума вираховується саме із застави, в іншому випадку гроші повертаються при виселенні в повному обсязі.

Вартість харчування становить від 900 до 1300 грн. на місяць. Студенти можуть готувати їжу в гуртожитку чи харчуватись у їдальнях ВНЗ або міських закладах громадського харчування.

Основні торгові центри, де Ви можете найвигідніше придбати продукти харчування:

Biedronka http://www.biedronka.pl

Carefur http://www.carrefour.pl

Auchan http://www.auchan.pl/

Tesco http://www.tesco.pl/

Віза

Після того, як абітурієнт формує пакет документів, необхідний для отримання візи, ТОВ «Лігалекс і Ко» подає його до консульства Польської Республіки. Крім того, візова підтримка надається за договором на протязі одного року.

Основні документи, які необхідні для відкриття візи:

 • 2 кольорові фотокартки розміром 3,5×4,5 см., 80% обличчя на білому фоні, зроблені не пізніше ніж 6 місяців тому;
 • оригінал закордонного паспорту та ксерокопія;
 • ксерокопія українського паспорту;
 • страховий поліс, дійсний на території усіх країн-членів Шенгенської зони, із сумою покриття не менше 30000 євро;
 • довідка про фінансове забезпечення.

Детальна інформація на офіційному сайті Польського Консульства: http://www.luckkg.polemb.net

Карта Тимчасового Перебування

Карта тимчасового перебування - офіційний документ, який підтверджує, що Ваше перебування на території Республіки Польща є легальним. Варто зауважити, що карта тимчасового перебування надає більше можливостей ніж віза.

Карта тимчасового перебування надає такі переваги:

 • не потрібно буде відкривати візу для в'їзду в країни Шенгенської зони;
 • безперервне перебуваючи в Польщі на протягом 5-ти років з картою тимчасового перебування надасть Вам право на отримання карти сталого перебування;
 • не потрібно виготовляти дозвільні документи для легального працевлаштування;
 • Ви маєте можливість оформити на себе автотранспорт тощо.

Карта тимчасового перебування надається переважно на один рік.

Для отримання карти тимчасового перебування нерезидент Польщі, який приїхав з метою отримання освіти, обов'язково повинен мати кошти для свого проживання. Згідно з розпорядженням міністра праці та соціальної політики Польщі, мінімальна сума, яку повинен мати студент повинна складати 800 злотих (приб. 200 EURO) на місяць. У Відділі по роботі з іноземцями справу кожного із студентів розглядають в індивідуальному порядку, так як необхідна сума грошей залежить від таких чинників, як форма навчання (бюджетна основа або платна, стаціонарна чи заочна), місце проживання (гуртожиток або квартира) та інше.

Детальна інформація на офіційному сайті Польського Консульства: http://www.luckkg.polemb.net

Карта Поляка

Карта Поляка надається особі, яка вважає себе приналежною до польського етносу і при цьому:

 • володіє польською мовою, та вважає її рідною мовою;
 • знає і дотримується польських традицій та звичаїв;
 • у присутності консула Республіки Польща або уповноваженого працівника надасть письмову декларацію приналежності до польського народу;
 • зможе довести, що хоча б один з батьків, бабуся чи дідусь, або ж прабабуся і прадід були польської національності або ж мали польське громадянство.

Особа, яка має Карту Поляка може:

 • офіційно працевлаштуватися в Польщі без дозволу на роботу;
 • розпочати та здійснювати підприємницьку діяльність у Польщі за тими умовами, що й польські підприємці;
 • навчатися на безкоштовній основі у початкових, середніх та вищих навчальних закладах Польщі на тих самих засадах, що й польські громадяни, а також має право на отримання стипендії, призначені для учнів та іноземців, які навчаються у Польщі;
 • безкоштовно отримати невідкладну медичну допомогу на території Польщі за тими ж умовами, що й польські громадяни;
 • використовувати 37% знижку на залізничний транспорт на території Польщі;
 • безкоштовно відвідувати державні музеї у Польщі;
 • в першу чергу подати заявку на державне фінансування з польського бюджету або бюджету місцевих громад в Польщі, призначених для підтримки поляків закордоном.

Детальна інформація на офіційному сайті Польського Консульства: http://www.luckkg.polemb.net

Корисні поради

Географічний час у Польщі

Республіка Польща знаходиться у центральноєвропейському часовому поясі. Так само як і в Україні, літом вводиться східноєвропейський час, який діє від кінця березня до кінця жовтня. Різниця між Київським та Варшавським часом становить мінус 1 годину (якщо в Києві 12:00, то у Варшаві 11:00).

Польська валюта

Польський злотий (PLN) є обов'язковим платіжним засобом у Польщі. Злотий складається із 100 грошів.

У готівковому обігу знаходяться:

 • банкноти з номіналами: 10 злотих, 20 злотих, 50 злотих, 100 злотих і 200 злотих;
 • монети з номіналами: 1 грош, 2 гроші, 5 грошів, 10 грошів, 20 грошів, 50 грошів, 1 злотий, 2 злотих і 5 злотих.

Напруга в мережі

В Польщі напруга електричного струму складає 220 V. Штепселі і розетки — такі ж самі, як у більшості європейських країн, у тому числі в Україні. 50 Hz - середня частота струму.

Служби допомоги

У надзвичайних випадках слід скористатися такими номерами телефонів:

999 - швидка медична допомога,

998 - пожежна безпека,

997 - поліція,

992 - аварійна газова служба.

Іноземні мови, якими найчастіше розмовляють

З кожним днем у великих європейських містах стає легше порозумітися англійською мовою. Нею володіють усі, хто має безпосередні зв'язки з іноземними туристами, але варто пам'ятати, що мало хто з перехожих зможе пояснити дорогу саме іноземною мовою. Хоча у Польщі Ви можете порозумітися українською та німецькою мовами.

Транспорт

В кожному польському місті є громадський транспорт, тобто автобуси, трамваї (в більших містах) і метро (у Варшаві). В автобусі, трамваї і метро компостується один вид квитків. Можна їх придбати у всіх кіосках "Ruch", газетних кіосках і магазинах на станціях метро. Вигідними для туристів є добові і тижневі квитки. Одноразовий квиток дійсний тільки на одну поїздку. При кожній пересадці на інший автобус чи трамвай треба компостувати наступний квиток, якщо немає добового чи тижневого квитка. В кожному місті - власні квитки для громадського транспорту. Ціни на квитки в окремих містах можуть відрізнятися.

Вигідним видом транспорту є таксі за умови уникнення користування приватними таксі, які не належать жодній компанії.

Територією Польщі можна також подорожувати залізничним транспортом. Мережа польської залізниці (РКР) є досить розгалуженою. Варто зауважити, що у сполученні Варшави з іншими великими містами (Краків, Катовіце, Познань, Гданьськ) подорож поїздом триває швидше, ніж автобусом чи автомобілем.

Режим роботи установ, банків і магазинів

Банківські установи відкриті у будні дні, переважно з 8.00 до 18.00 і в суботи з 9.00 до 13.00. Однак, потрібно враховувати те, що деякі банки, особливо в невеликих містах, в суботу закриті, а робочі години можуть бути скорочені.

Продуктові магазини відкриті з 7.00. до 19.00, супермаркети довше, інколи до 22.00. В Польщі працюють також і нічні магазини, які відкриті цілодобово. Деякі продуктові магазини і супермаркети відкриті і в неділю.

Цікаво, що у Польщі немає звичаю влаштовувати обідню перерву. Поляки обідають після роботи.

СГ «PZU Україна»
Напишіть нам